Jaki obraz siebie nosisz w sobie?

Kiedy słucham moich klientek w gabinecie, w 80% ich najczęstszym problemem jest niskie poczucie własnej wartości i brak pewności siebie.

 Jedno z drugim idzie zazwyczaj w parze. Kiedy wspólnie przyglądamy się bliżej temu tematowi, to okazuje się, że głównym problemem są rozbieżności pomiędzy „ja idealnym”, a „ja realnym”. 

Każdy z nas chce przecież dla siebie lepszego życia. Każdy snuje wizje, jak to życie powinno wyglądać. Jednak nie każdy podejmie działanie, by ta wizja stała się częścią rzeczywistości.

A wszystkiemu winna Twoja podświadomość!

samoocena


Ja idealne

Ja idealne jest pewną częścią struktury naszej osobowości.

Mówi o wszystkim tym o czym marzymy, kim chcemy być. Jestem przekonana, że każdego dnia chociaż na chwilkę zanurzasz się w swojej wyobraźni i zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób mogłoby wyglądać Twoje życie gdybyś tylko…

….miała więcej pieniędzy,

… miała lepszego/innego/albo w ogóle partnera,

…szef był bardziej wyrozumiały,

…ludzie się od Ciebie odczepili.

Znasz to? Jak często wyobrażasz sobie, że jesteś kimś innym, że Twoja pensja jest inna, Twoje wakacje są inne, Twoje życie w niczym nie przypomina tego które masz?

Ja idealne pozwala nam na wyobrażenie sobie siebie w innych rolach życiowych, w innych okolicznościach. Pozwala zasiać w naszej podświadomości ziarenko, które mogłoby przecież wydać bardzo obfity plon, gdyby tylko za tą wizją poszło jakieś działanie.

Ja realne

Potem nagle wyrywasz się ze snu i wracasz do szarej rzeczywistości. Twój szef w ogóle nie potrafi zarządzać zespołem, a facet… no cóż… kiedyś był inny. Dbał o Ciebie, kupował kwiaty, zapraszał na kolację. Teraz minęło już pare lat od ostatniego razu i czasem zastanawiasz się, czy to w ogóle była prawda, a może to sama sobie wmówiłaś. 

Myślisz sobie, że życie to nie jest bajka, a marzenia są tylko dla bogatych i oddajesz się codziennej rutynie, obowiązkom, których nie lubisz. Szara rzeczywistość, która nigdy nie nabierze kolorów.

Czasem w Twojej głowie pojawia się pomysł by coś zmienić. Chociaż odrobinkę. Może chcesz zacząć ćwiczyć, by nie było tak bardzo widać upływającego czasu. A może masz energię, by w końcu napisać nowe CV i wysłać je w kilka miejsc. Przecież masz kwalifikacje, znasz się świetnie na swojej robocie. 

Za chwilę jednak przychodzi ugasić jakiś pożar i już nie pamiętasz, że przez chwilę chciałaś inaczej. Zapominasz, że podjęłaś decyzję, która tak naprawdę okazała się chwilową zmyłką, bo jak to inaczej nazwać?

Coś pomiędzy

Kiedy pielęgnujesz swoje „ja idealne” i wciąż wracasz do swoich wizji lepszego, fajniejszego życia, ale w rzeczywistości nie robisz nic, by podążyć za swoimi marzeniami, to całkiem możliwe, że Twoje poczucie własnej wartości jest niskie. Tak, jak i Twoja samoocena.

Widzisz siebie w innym życiu, w innych rolach, być może w otoczeniu innych ludzi, ale masz poczucie, że to się nigdy nie spełni! Ta wizja nigdy nie stanie się częścią Twojej rzeczywistości! 

Dopada Cię smutek, może złość na tych, którym jednak jakoś udaje się sięgnąć po ich marzenia. Być może czujesz, że przegrałaś swoje życie. 

Różnica między tym idealnym, wymarzonym życiem, a tym co masz powoduje ogromny dyskomfort i poczucie przegranej. Wiesz, że coś powinnaś zrobić, ale brakuje Ci siły, energii, zapału do realizacji celów. Być może zwyczajnie nie wiesz jak się za to zabrać. I tak mija dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem! Odkładasz na później życie, którym powinnaś żyć już teraz.

Niska samoocena

Osoby z niską samooceną najczęściej uważają, że nie są wystarczająco dobre, bądź wręcz, że są do niczego. Mają mnóstwo negatywnych przekonań na swój temat. Skąd biorą się te przekonania?

Zdecydowana większość z nich powstaje w okresie od urodzenia do 7 roku życia. To właśnie wtedy umysł dziecka, a właściwie nasza podświadomość jest najbardziej chłonna: jak gąbka wchłania wszystko to co dziecko usłyszy o sobie, świecie, życiu i bierze to za prawdę. W żaden sposób nie kwestionuje tego co słyszy. Jeśli w swoim dziecięcym życiu usłyszałaś ileś razy, że nie jesteś wystarczająco dobra, albo nawet nie musiałaś tego usłyszeć, ale w wyniku różnych sytuacji, wydarzeń pomyślałaś, że tak właśnie myślą o Tobie osoby ważne w Twoim życiu, to stało się to Twoją życiową prawdą. I przekonaniem, które powoduje, że w swoim życiu podjęłaś wiele decyzji, które są zgodne z tym właśnie przekonaniem.

Wszystkie przekonania, które nosisz w sobie są pewnym filtrem, przez który oceniasz otaczający Cię świat. Dostrzegasz tylko te rzeczy, które potwierdzają Twój punkt widzenia. Jeśli wierzysz, że bogaci ludzie są źli, to takie osoby będziesz spotykać – Twoja podświadomość będzie wyszukiwała w świecie dowodów na to, by udowodnić Ci, że Twoja prawda jest absolutna!

I co z tym zrobić?

Na szczęście dzisiaj już wiemy, że każdy program, każde przekonanie można zmienić. Wymaga to trochę pracy, ale to chyba nikogo nie dziwi!

Załóżmy, że całe swoje życie coś robisz, ale to Twoje życie Ci się nie podoba. Jeśli więc dalej będziesz robiła to samo co do tej pory, to trudno wymagać od życia cudu i wielkich zmian. 

Jeśli masz świadomość, że coś nie działa dobrze, to pierwszym krokiem do zmiany jest rozpoczęcie robienia czegoś innego, niż dotychczas! I tutaj właśnie świetnym pomysłem jest praca z przekonaniami! Metod pracy z przekonaniami jest wiele i często łączy się je dla lepszego efekty. Możesz np. po kilkudniowej obserwacji swoich myśli i wyłapaniu tych negatywnych zamieniać je na te wspierające.

Przykład: jeśli regularnie pojawia się w Twojej głowie myśl "nie zasługuję na szczęście", to powtarzaj sobie jak najcześciej zdanie "zasługuję na szczęście". Postaraj się przy tym wzbudzać w sobie pozytywne emocje, takie jak radość, wdzięczność, miłość. Możesz najpierw przypomnieć sobie jakieś wydarzenie z Twojej przeszłości, które wzbudzały takie właśnie emocje, a potem przymknąć powieki, wziąć kilka głębokich oddechów i rozpocząć kilkuminutową afirmację wspierającego zdania, które ma się stać Twoim wspierającym przekonaniem. Powtarzaj ten proces nawet 3-4 razy dziennie!

Przekonania bowiem powodują, że masz takie, a nie inne nawyki. A nawyki powodują, że masz takie, a nie inne życie! Pomyśl o tym!

Jeszcze do 4 marca, czyli do dnia moich urodzin trwa promocja na roczny program rozwojowy AKADEMIA ZMIANY,  który skupia się przede wszystkim na zmianach w podświadomości! Jest to program przygotowany z myślą o kobietach, które chcą innego życia, ponieważ sama doświadczyłam w życiu poczucie beznadziejności wiele razy straciłam wiarę w to, że będzie lepiej! 

Wszystko co jest w Akademii Zmiany przepracowałam najpierw na sobie! Każde ćwiczenie jest przeze mnie przetestowane i nie znajdziesz tam niczego, co nie działa! Efekty jakie uzyskałam w swoim życiu są ogromne, chociaż zajęło mi to prawie 10 lat, gdyż działałam po omacku, bez wsparcia ludzi, którzy się na tym znają. Dzisiaj możesz skorzystać z mojego doświadczenia zarówno zawodowego, jak i osobistego, i ogromnej wiedzy, którą zgromadziłam przez te lata. Możesz zmienić swoje życie znacznie szybciej niż ja, bo daję Ci gotowy schemat postępowania, wsparcie i opiekę podczas całego procesu!

Promocja jest ograniczona czasowo i ilościowo! Dołącz do Akademii już dzisiaj: https://beatabiegala.pl/1040-akademia/

Autor

BEATA BIEGAŁA

Mam na imię Beata i jestem towarzyszką kobiet w ich poszukiwaniu  i odkrywaniu własnego szczęścia. Prowadzę, uczę, czasem popycham... bo w podróży do własnego szczęścia to nie efekt końcowy jest najważniejszy, ale właśnie DROGA!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}