Czym jest rozwój osobisty

Ciężko znaleźć trafną i pasującą wszystkim definicję rozwoju. Ilu coachów tyle definicji. Być może dlatego właśnie rozwój osobisty dla wielu kojarzy się z czymś nieosiągalnym, niedostępnym i drogim, a dla jeszcze innej grupy jest to kolejny wymysł na wyciągnięcie pieniędzy z ich portfela.

Wiadomo przecież, że nie każdego można zadowolić i jakiej dziedziny życia nie wzięlibyśmy na tapetę, zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy. Zawsze!

Czym jest rozwój osobisty

Rozwój osobisty to najprościej mówiąc pewna postawa życiowa, dzięki której jednostka dąży do poprawy jakości swojego życia poprzez pogłębianie samoświadomości, branie odpowiedzialności za siebie i swoje czyny oraz ciągłe uczenie się.

Wszystkie te elementy, które można rozbić na wiele mniejszych sprowadzają się do tego, że mają polepszyć czy poprawić jakość naszego życia. Tak więc rozwój osobisty to jasno sprecyzowany cel, do którego mają doprowadzić wszystkie czynności, które postanowimy zrobić. Wszystko więc zależy od tego, jakich zmian chcesz w swoim życiu i nad jakim fragmentem swojego życia chcesz pracować.

Ktoś w tym miejscu mógłby powiedzieć: „dobrze, chcę zmienić swoje życie na lepsze, więc piep..ę system i ukradnę komuś jakąś fajną furę!”

Zapewne w jakimś stopniu zmieni to czyjeś życie, może nawet przez chwilę na lepsze, ale prędzej czy później i tak sprawa się rypnie. I to zdecydowanie nie jest postawa rozwojowa. ROZWÓJ TO WARTOŚCI!

Najważniejszym, moim zdaniem aspektem rozwoju osobistego to życie w zgodzie ze swoimi wartościami. Bez wartości nie ma rozwoju i nie ma prawdziwego życia!

„Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób to co możesz.”


                                           - J. Rowling -

Tak naprawdę ważne jest to, jaką definicję sama stworzysz. To co u mnie składa się na rozwój osobisty, dla Ciebie może być nudne i mało atrakcyjne. Możesz przecież rozwijać się w jakiejś konkretnej dziedzinie życia, możesz we wszystkich. Wszystko zależy od tego, jakie cele wyznaczysz i co chcesz w życiu osiągnąć. Najważniejsze pytanie na jakie powinnaś znaleźć odpowiedź brzmi tak: O czym marzysz?

Zostawiam Cię teraz z tym pytaniem, niech zacznie kiełkować, za jakiś czas zbierzesz plony!

Jeżeli jeszcze nie zapoznałaś się z moim Poradnikiem rozwojowym dla początkujących, to możesz go pobrać już dziś! Miłej lektury! I koniecznie daj znać, czy Ci się podobało!

Autor

BEATA BIEGAŁA

Mam na imię Beata i jestem towarzyszką kobiet w ich poszukiwaniu  i odkrywaniu własnego szczęścia. Prowadzę, uczę, czasem popycham... bo w podróży do własnego szczęścia to nie efekt końcowy jest najważniejszy, ale właśnie DROGA!

  1. Dla mnie rozwojem osobistym było zaczęcie chodzenia na zajęcia zumby tak mnie to wciągnęło że już chodzę ponad trzy lata ❤ takie wyjście z domu od problemów i to mi bardzo pomogło nic nie daje satysfakcję jak naturalne zmęczenie. Dzięki temu że zajęłam się sobą jestem szczęśliwa i zdeterminowana na to aby dalej drążyć ten temat kto wie co to będzie dalej a nóż się uda że polecę w tym temacie ?

Comments are closed.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}