Jak dbać o siebie

Od kilku dni chodzi za mną pomysł, by napisać tekst o tym, że to Ty jesteś ważna. Wiedziałaś o tym? Jesteś ważna! Najważniejsza!

Kiedy ostatnio pobyłaś sama ze sobą, w ciszy, z filiżanką herbaty w dłoni? Kiedy pozwoliłaś sobie na tak długą kąpiel, że woda dawno wystygła, a Ty delektowałaś się odgłosem przelewanej wody? Kiedy poszłaś na spacer i zapomniałaś się w widoku drzew i zapachu kwiatów na parapecie domu, obok którego nieśpiesznie przechodziłaś? 

Jak dbać o siebie, jak dbać o swoje potrzeby, to pytania, na które większość kobiet zwyczajnie nie zna odpowiedzi. Mało tego: nie są świadome tego, jak ważne jest, by zadały sobie to trudne pytanie i zmieniły swoje postępowanie.

Zła kolejność

Za każdym razem, kiedy pytam moją klientkę, czy przypadkowo spotkaną kobietę kto jest dla niej najważniejszy, słyszę różne odpowiedzi: dzieci, mąż, praca, rodzina, przyjaciele. Wtedy ja zadaję pytanie gdzie w tym wszystkim jest ona… i widzę konsternację. „Ale o co ci chodzi?” słyszę najczęściej po chwili ciszy. Odpowiadam: „O Ciebie!” Na którym jesteś miejscu? 

Widzę wtedy duże zmieszanie i próby tłumaczenia, że „przecież dzieci są jeszcze takie małe, potrzebują mojej uwagi, tyle czasu spędzam nad zadaniami domowymi, trzeba jeszcze obiad ugotować, dom ogarnąć…” Od nieco starszych stażowo mam i żon słyszę również: „małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot”, „a wiesz, po tylu latach małżeństwa, to już nie to samo, gdzieś coś się wypaliło, przyzwyczailiśmy się do siebie.”

Milion wymówek, tłumaczenie się… Pytam więc dalej: „komu się tłumaczysz: mnie czy sobie?” I znowu cisza. Cisza to moje ulubione narzędzie terapeutyczne. Bardzo trudne dla drugiej strony, dla mnie czasem też.

Jednak to ten moment, kiedy coś zaczyna dziać się w świadomości moich klientów. Zaczyna się wątpliwość, czy napewno wszystko jest ok. „Jeżeli coś działa, rób tego więcej, jeżeli nie, przestań to robić!”  – to motto podejścia, w którym pracuję i to też staram się przekazać moim klientom.

Jeśli jest Ci źle, przestań robić rzeczy, które powodują, że jest Ci źle. Jeśli stawiasz siebie niżej, niż Twoich bliskich, to koniecznie zmień to, a zobaczysz, że wyjdzie to wszystkim na dobre!

„Jesteś ważna. Musisz być ważna przede wszystkim dla samej siebie. Przestań się oglądać na innych ludzi. Przestań czekać na to, co mają do powiedzenia na twój temat. Jeżeli jest coś, co chciałabyś o sobie wiedzieć, sama znajdź odpowiedź na to pytanie. Gdzie? We własnej duszy. To ona jest twoją najlepszą przyjaciółką.” 

                                            – Beata Pawlikowska -

Ty na pierwszym miejscu

Stawianie siebie na pierwszym miejscu wcale nie jest egoistyczne. To tylko tak wygląda na pierwszy rzut oka i nigdy nie pozwól, by ktokolwiek próbował Ci to wmówić!

Jeśli przyjrzysz się bliżej i głębiej temu co daje dbanie o siebie to odkryjesz, że ma to głęboki sens. Jeśli spojrzysz na swoje życie jak na układankę, która składa się z różnych kawałków, to jakie kawałki widzisz? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Mąż, dzieci, przyjaciele/znajomi, praca zawodowa/finanse, dom… Widzisz coś jeszcze? 

Dodałabym do tego zestawu takie kawałki jak Twój rozwój osobisty, duchowość, zdrowie i kondycja fizyczna, relaks i rozrywka. Być może teraz jesteś nieco zdumiona, bo wydawało Ci się, że poza mężem, dziećmi, pracą i domem do ogarnięcia na nic już w Twoim życiu nie mam miejsca i czasu. 

Potrzebę dbania o siebie nie tylko w sensie czysto fizycznym zepchnęłaś tak głęboko do podświadomości, że nawet nie wiedziałaś, że inne kawałki układanki w ogóle istnieją. To fakt. Może Ci się też wydawać, że skoro Twoje dzieci są jeszcze takie malutkie, to wcale nie musisz zaprzątać sobie głowy tym jak dbać o swoje potrzeby, bo przecież Ty w ogóle nie masz czasu na takie sprawy. 

100% swojego czasu poświęcasz dzieciom i mężowi i jesteś z tego dumna, bo jesteś cudowną matką i żoną. Muszę jednak napisać o czymś, co może Ci się nie spodobać: jeśli nie dbasz o siebie, o pozostałe kawałki Twojego życia, to Twoje dzieci i Twój mąż nie dostają prawdziwej Ciebie. 

W naszej polskiej mentalności pokutuje taki wzór matki-polki, która na pierwszym miejscu stawia tylko swoją rodzinę, a wszystkie pozostałe sprawy są mniej ważne. To poważny błąd, który w przyszłości może kosztować Cię obniżonym poczuciem własnej wartości, a nawet stana

Kochaj bliźniego jak siebie samego

Każdy zna ten cytat z Biblii. Jeśli chcesz kochać innych – swojego męża/partnera, swoje dzieci, to najpierw musisz umieć kochać siebie.

A co oznacza kochać? Dbać o siebie, o swoje wartości, o swoje pasje, o swoją duchowość. To nieustanne aktualizowanie siebie i swoich zasobów. To równowaga pomiędzy braniem i dawaniem. Nie możesz przecież dać więcej niż to, co dajesz sobie. I to jest chyba najważniejsze przesłanie, jakie chciałabym Tobie dzisiaj przekazać! 

Musisz zacząć od siebie, od zmiany swojego myślenia i dać sobie prawo do tego, żeby dbać o swoje potrzeby, o swój rozwój osobisty i duchowy, o swoje potrzeby fizyczne, sport, rekreację. Ma to niezwykłe znaczenie dla Twoich najbliższych, a szczególnie dzieci. Jak myślisz, czego uczysz dzieci pokazując im każdego dnia, że masz prawo do tego, by odpocząć, by dbać o siebie? Czego uczysz swojego syna? 
Jak myślisz, jak kiedyś, w przyszłości Twój syn będzie dbał o swoją dziewczynę, a później żonę? Czy będzie tylko wymagał od niej ugotowania obiadu i porządku w domu, czy może będzie dbał również o jej potrzeby? Czego uczysz swoją córkę? A czego uczysz swojego męża? Tak naprawdę dbanie o siebie i swoje potrzeby jest dla nich lekcją wolności. Wolności wyboru tego, co jest w życiu  najważniejsze.

W jaki sposób możesz dbać o siebie

To zależy tylko od CIebie. Ważne jednak byś pamiętała o kilku ważnych zasadach:

1.To Ty jesteś odpowiedzialna za to, jak dbasz o siebie i swoje potrzeby.

2. Zachowuj równowagę pomiędzy poszczególnymi sferami życia.

3. Pamiętaj o swoich pasjach! Nie rezygnuj z nich, mimo nadmiaru obowiązków.

4. Dbaj o to, by każdego dnia poświęcić samej sobie chociaż kilka minut!

5. Swoją postawą pokazuj swoim bliskim, że warto dbać o swoje potrzeby.

6. Stwórz sobie swoje własne rytuały tylko dla siebie.

7. Pozwalaj sobie na chwile „nicnierobienia”.

8. Swoim działaniem pokazuj swoje wartości!

9. Pamiętaj, że wszystko zależy od Ciebie!

10. Bądź proaktywna!


I koniecznie daj znać, jak Ci idzie z dbaniem o siebie.

Autor

BEATA BIEGAŁA

Mam na imię Beata i jestem towarzyszką kobiet w ich poszukiwaniu  i odkrywaniu własnego szczęścia. Prowadzę, uczę, czasem popycham... bo w podróży do własnego szczęścia to nie efekt końcowy jest najważniejszy, ale właśnie DROGA!

Comments are closed.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}