3 błędy w rozwoju osobistym

Często słyszę od moich klientek, że rozwój osobisty nie działa. Oglądasz webinaria, czytasz książki, jesteś na każdym live na Facebooku, który wpadnie Ci w oczy. Znasz mnóstwo motywacyjnych cytatów, być może wiszą nawet w Twoim domu, by każdego dnia przypominać Ci o tym, co jest ważne! I co? Nic... czytasz, czytasz i nic się w Twoim życiu nie zmienia... i zaczynasz już myśleć, że ren cały rozwój osobisty nie działa... Dzisiaj chciałabym przedstawić 3 błędy, które powodują, że Twój rozwój osobisty nie działa.

Błąd 1: Skupienie na problemie

Pierwszym i największym błędem, który powoduje, że Twój rozwój osobisty nie działa jest skupienie na problemie. Każdy z nas nieustannie natrafia w swoim życiu na różne problemy. A to w pracy coś nie wychodzi, a to z dziećmi problemy w szkole. Wciąż trafiamy na pozary, które trzeba gasić. Kiedy jednak cała nasza uwaga skoncentrowana jest problemie, nasza życiowa energia ma bardzo niskie wibracje. A to powoduje, że zamiast skupic się na rozwiązaniu problemu, zaczynasz uciekać. Przypuśćmy, że masz kilka kilogramów za dużo i chciałabyś wyglądać inaczej. Nawet słowa, których używasz mają tu ogromne znaczenie, bo jeśli mówisz i myślisz "NIE CHCĘ BYĆ GRUPA", to tak naprawdę uciekasz przed tym problemem. Nie ma tu znaczenia, czy podejmujesz kolejne próby odchudzania, ćwiczeń, idziesz do dietetyka.  Ten sposób myślenia i mówienia to uciekanie! 

Skupianie się na problemie  jest skupianiem się na tym, czego się nie chce. Nie chcesz być gruba, nie chcesz pracować tam, gdzie pracujesz, nie chcesz, by wciąż brakowało Ci pieniędzy, nie chcesz... Mogę wymieniać dalej, ale to Ty wiesz najlepiej, czego nie chcesz! Ten schemat zatrzymuje Cię na skupieniu na problemie, które wciąż pojawiają się w Twoim życiu i końca ich nie widać. Wiesz zapewne jak to jest: kiedy gasisz pożar, jest ogromne ryzyko, że gdzieś tam w tych popiołach zostanie jakaś mała niedogaszona iskierka, z której może wybuchnąć kolejny pożar!

Co więc zrobić, żeby nie popełniać tego błędu?

A gdybyś tak skupiła się na tym, czego w życiu chcesz, zamiast na ciągłych problemach? Zadaj sobie pytanie: "Czego chcesz w swoim życiu?", a przestań zadawać: "Czego nie chcesz w swoim życiu?" To zmieni Twoją perspektywę patrzenia na świat, bo zaczniesz patrzeć na to, czego chcesz, a przestaniesz uciekać przed tym, czego nie chcesz. Zmiana perspektywy zmienia wszystko, ale nie oznacza, że problemów już nie będzie. Będą nadal się pojawiały, alb będziesz je rozwiązywać z zupełnie innym podejściem. Twoje filtry percepcji zmienią się i zaczniesz częściej dostrzegać pozytywy w swoim życiu, zamiast koncentrować się tylko na problemach. Kiedy problem staje się wyzwaniem, pojawia się zdecydowanie więcej możliwości, a Twoje działanie jest płynniejsze i przychodzi łatwiej!

Błąd 2: Brak działania

Bardzo poważnym błędem w rozwoju osobistym jest ciągłe zdobywanie wiedzy, za którym nie idzie żadne działanie. Stoisz w miejscu i nic się nie dzieje. Wiesz już tak dużo, wciąż pogłębiasz swoją wiedzę: czytasz książki, kupujesz kursy rozwojowe, zapisujesz się na webinary, oglądasz live'y na Facebooku, ale nic z tego nie wynika. Wciąż się uczysz. Być może uważasz, że jeszcze za mało wiesz albo nie trafiłaś na temat, który poczujesz w swoj sercu... Powodów braku działania może być wiele. Nie podejmujesz działania i czekasz... sama nie wiesz na co... Może na księcia z bajki, który wyratuje Cię z opresji, a może na lepszy czas albo lepszą pogodę. Z perspektywy tak szybko zmieniającego się świata, nie można powiedzieć, że  czekanie i brak działania nic nie zmieniają. Zmieniają. Świat cały czas się zmienia, a kiedy stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz... Mimo, że masz większą wiedzę, cofasz się. Tylko podjęcie działania może popychać Twój rozwój do przodu i może spowodować, że za kilka tygodni, czy miesięcy będziesz w innym miejscu i nie będzie to gorsze miejsce od tego, co masz teraz.

Jak zacząć działać?

Małymi krokami! Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, tylko wyznacz cel i małymi krokami zacznij go realizować. To może być cokolwiek: możesz założyć specjalny słoik, do którego codziennie wrzucisz jakąś drobną kwotę po to, by za miesiąc, czy 2 kupić sobie nowe spodnie. To właśnie zakup tych spodni, czy sukienki może być Twoim pierwszym celem, który zrealizujesz! Niby błahostka, ale niezwykle ważna dla naszej podświadomości. Ona potrzebuje wiedzieć, że potrafisz zrealizować cel, który sobie wyznaczysz. Z drugiej strony, jeśli ten cel będzie zbyt duży, to ta sama podświadomość może robić różne dziwne rzeczy, żebyś go nie ukończyła, bo będzie czuła się zagrożona. A najważniejszym zadaniem podświadomości jest utrzymanie Cię na względnie stałym poziomie bezpieczeństwa.

Błąd 3: Brak wizji swojej przyszłości!

Kiedy podejmujesz się realizacji jakiegoś celu, ale nie wiesz, gdzie on ma Cię zaprowadzić, to stawiasz samą siebie w sytuacji, w której nie wiesz dokąd zmierzasz! Jednym z najważniejszych nawyków ludzi proaktywnych jest zaczynanie z wizją końca. Oznacza to, że wiesz, jak ma wyglądać Twoje życie na różnych jego etapach i tak planujesz swoje cele, by każdego dnia przybliżały Cię do tej wymarzonej wizji! Wizja życia to nic innego, jak świadomość dokąd idziesz. Jaki sens mają Twoje wszystkie działania. Nie ma bowiem nic gorszego jak wyznaczanie celów i ich realizacja dla zasady... dlatego, że ktoś znajomy tak robi albo pomysł koleżanki Ci się spodobał. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy będziesz sięgała po cele, które nie są Twoje, to szybko stracisz motywację i zapał do dalszego działania i odniesiesz porażkę. Każda kolejna porażka będzie podkopywała Twoją wiarę w Ciebie i może doprowadzić do tego, że przestaniesz wyznaczać kolejne cele. A brak celu w życiu to jakby umrzeć wciąż żyjąc...

Wizja życia to nie pobożne życzenia i mrzonki. Wizja życia, Jakie chcesz wieść za rok, za 3 lata, czy nawet za 10, to głęboki podświadomy proces, który będzie pomagał Ci w Twoich działaniach, w realizacji kolejnych celów. Wiedząc gdzie chcesz być za rok, jak ma wyglądać Twoje życie, możesz wyznaczyć takie cele, które doprowadzą Cię do tego miejsca. A Twoja wiara w tą wizję będzie dodawał Ci sił i odwagi do działania.

Jak określić wizję swojego życia?

Daj sobie na to czas i zajrzyj do swojego serca? Czego tak naprawdę chcesz? Jak chciałabyś, żeby wyglądało Twoje życie za 10, 7, 5 lat. A jak za rok, czy za 3 lata? O czym marzysz albo marzyłaś jako dziecko? Jakie masz pasje? Co powoduje, że na Twoich ustach gości uśmiech, którego nie jesteś w stanie ukryć? Zapisz wszystkie odpowiedzi i niech wyłoni się z nich wizja Twojego życia. A dopiero potem wyznaczaj cele, które doprowadzą Cię do tej wizji. 


Jeśli potrzebujesz wsparcia w budowaniu wizji swojego życia, to zajrzyj TUTAJ!

Autor

BEATA BIEGAŁA

Mam na imię Beata i jestem towarzyszką kobiet w ich poszukiwaniu  i odkrywaniu własnego szczęścia. Prowadzę, uczę, czasem popycham... bo w podróży do własnego szczęścia to nie efekt końcowy jest najważniejszy, ale właśnie DROGA!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}